Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sporo milionerów w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Małgorzata Motor
Polska Press
30 podatników z powiatu ropczycko-sędziszowskiego wykazało w zeznaniu PIT dochód powyżej 1 mln zł.

Sprawdziliśmy, ilu podatników z powiatów: ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego i kolbuszowskiego wykazało w zeznaniu PIT dochód powyżej 1 mln zł

Najwięcej milionerów rozliczyło się w Urzędzie Skarbowym w Dębicy, bo aż 73. W porównaniu z poprzednim rokiem rozliczeniowym w powiecie dębickim przybyło 12 mieszkańców z dochodami sięgającymi ponad 1 mln zł. O ponad połowę mniej jest ich w powiecie ropczycko-sędziszowskim, bo tylko 30. To jednak wciąż więcej niż przed rokiem. Wtedy było ich tylko 18. Milionerów przybyło też w powiecie kolbuszowskim - z ośmiu do 13.
Przeważają osoby, który prowadzą własny biznes. Tylko w powiecie dębickim sześć osób zarobiło ponad milion złotych, pracując na etacie.

Skąd tylu milionerów w powiecie dębickim? - Wynika to głównie z tego, że na tym terenie funkcjonuje spora liczba dużych przedsiębiorstw prywatnych - wyjaśnia Dominik Łazarz, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie. Z kolei niewielka liczba milionerów w powiecie kolbuszowskim nie powinna nikogo dziwić. To teren, który charakteryzuje się słabym rozwojem gospodarczym i małą liczbą dużych przedsiębiorstw prywatnych - tłumaczy ekspert.

W całym województwie podkarpackim w ciągu 12 miesięcy przybyło aż 100 milionerów. Tak wysokie dochody wykazało w zeznaniach PIT za 2015 rok aż 604 mieszkańców. W 2014 roku było ich 504, a w 2013 roku - 429.

- Na Podkarpaciu z roku na roku wzrasta liczba osób zarabiających powyżej 1 miliona złotych, mimo że jest nie tylko jednym z biedniejszych regionów Polski, ale też całej Unii Europejskiej. Gorsza jednak pozycja ekonomiczna wcale nie musi oznaczać mniejszej liczby osób o wysokich zarobkach. Tym bardziej że zdecydowana większość milionerów to przedsiębiorcy, dla których granice regionów, a nawet państwa, nie stanowią przeszkody do ekspansji biznesowej. Zwłaszcza, że mamy nieograniczone możliwości handlu z krajami Unii, do których trafia ponad trzy czwarte naszego eksportu - podkreśla D. Łazarz.

Z danych urzędów skarbowych wynika, że milionerem łatwiej zostać, prowadząc własną działalność gospodarczą. - Tylko znikoma część osób uzyskuje przychody powyżej 1 miliona złotych np. ze zbycia papierów wartościowych czy znacznych umów zlecenia lub kontraktów menedżerskich - mówi ekspert.

W jaki sposób najszybciej dorobić się miliona złotych? - Najlepiej trafić na jakiś niszowy rynek. Ten może występować właściwie w każdej branży. Dziś jednak wydaje się, że branże nowych technologii, a także informatyczne są tymi, w których można najszybciej zrobić dobry biznes. Trzeba jednak mieć świadomość, że w tej chwili sam dobry pomysł już nie gwarantuje nam sukcesu. Potrzebny jest też kapitał. Ten można zdobyć np. poprzez wsparcie z różnych programów dotacyjnych Unii Europejskiej czy niskooprocentowanych pożyczek, a także poprzez np. pomoc Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości WSIiZ - zwraca uwagę ekonomista.
Ważne są też cechy charakteru. - Wytrwałość i dążenie do celu, mimo czasem licznych przeciwności. Istotna jest również umiejętność prowadzenia biznesu i współpracy, w tym też szacunek do ludzi - dodaje D. Łazarz.


Zobacz też: Polacy coraz bogatsi. Prawie 16 tys. milionerów w 2014 roku

Źródło:Agencja TVN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sedziszowmalopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto