Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sędziszowa Małopolskiego, nie dajcie się zrobić w słupa

Małgorzata Motor
Archiwum UKS w Rzeszowie
Rozmowa z Jackiem Cichym, dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie o trwającej kampanii informacyjnej „Nie daj się zrobić w słupa”

Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie prowadzi kampanię „Nie daj się zrobić w słupa”. O co chodzi w tej akcji informacyjnej?

Kampania „Nie daj się zrobić w słupa” ma uchronić kolejne tysiące osób przed wplątaniem się w świat przestępców i gigantyczne zobowiązania wobec fiskusa. Słup to osoba, która w rejestrach widnieje jako przedsiębiorca. Firmuje swoim nazwiskiem oszukańcze działanie, by ukryć faktycznego inspiratora lub uczestnika. Niestety, coraz częściej organizatorzy grup przestępczych werbują, nieświadome konsekwencji swojego udziału w takim procederze, osoby bez żadnego doświadczenia w danej branży, które rejestrują działalność gospodarczą na siebie lub stają się udziałowcami spółek prawa handlowego, jak i członkami jednoosobowych zarządów takich spółek. Osoby takie mogą nie mieć świadomości, że są wykorzystywane przez organizatorów przestępstwa, nierzadko bardzo niebezpiecznych ludzi. Stąd konieczność prowadzenia kampanii informacyjnej także na Podkarpaciu.

Do czego dokładnie jest im potrzebny taki słup?

Celem działania słupa jest wystawienie faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w przestępczej karuzeli, czyli zorganizowanej grupie przestępczej. Z kolei rolą pozostałych uczestników jest uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, by w efekcie doprowadzić do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT. Konstrukcja tego typu oszustw polega na tym, że na żadnym etapie obrotu krajowego nie zostaje opłacony należny podatek VAT. Fikcyjne faktury nie dokumentują prawdziwych transakcji. Ostatni podmiot w łańcuchu transakcji korzysta z preferencyjnej 0 procent stawki VAT z tytułu wywozu towaru za granicę, występując jednocześnie do urzędu skarbowego o zwrot podatku, który nigdy nie został zapłacony. Kwoty wyłudzonego podatku w ten sposób są olbrzymie.

Jakiego rzędu?

Z danych statystycznych tylko naszego urzędu wynika, że od stycznia do 27 października ujawniono ponad 7 tys. fikcyjnych faktur, które opiewały na prawie 2 mld zł. Warto też zwrócić uwagę, że konsekwencje uczestnictwa w karuzeli podatkowej są bardzo poważne. Mogą zaprzepaścić cały dotychczasowy dorobek życiowy, zniweczyć wcześniejsze sukcesy w biznesie. Przedsiębiorców, szczególnie młode osoby, rozpoczynające działalność gospodarczą, chcemy zachęcić do dużej ostrożności i staranności w doborze kontrahentów. Od lutego nasz urząd przeszedł wiele zmian, nie tylko organizacyjnych i kadrowych, ale przede wszystkim systemowych. W tej chwili nasze działania ukierunkowane są szczególnie na walkę z wypływem pieniędzy z budżetu. Chcemy również zwrócić uwagę na potrzebę legalnego prowadzenia działalności gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sedziszowmalopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto