Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie w gospodarczych statystykach (odrobinę) mocniejsze niż rok wcześniej

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wynika, że podkarpacka gospodarka i rynek pracy miały się w 2022 r. lepiej niż rok wcześniej.

Niby powód do optymizmu, ale wskaźniki odnoszą się do sytuacji z pandemicznego 2021 r., wciąż jeszcze podlegającego części obostrzeń przeciwcovidowych, które mocno nadwerężyły sytuacją podmiotów gospodarczych i zatrudnionych w nich ludzi.

Miniony rok był dopiero lekkim odbiciem od stanu gospodarki pod dwóch trudnych ekonomicznie latach. To lekkie odbicie nie jest wielkim pocieszeniem dla przedsiębiorczości, bo o ile wskaźniki dotyczące zatrudnienia, płac, efektowności ekonomicznej przedsiębiorstw lekko zwyżkują, to badania poziomu optymizmu wśród przedsiębiorców i konsumentów raczej zniżkują. To efekt galopującej inflacji, obawami przed poważniejszymi skutkami wojny na Ukrainie, dominuje niepewność, co do przyszłości gospodarki w skali makro i mikro. O ile pracobiorców może cieszyć kolejna ustawowa podwyżka najniższego uposażenia, o tyle to samo zjawisko wśród właścicieli przedsiębiorstw budzi dokładnie odwrotne emocje.

Wzrost cen oba środowiska odbierają w ten sam sposób:

  • dla pracowników oznacza to mniejszą siłę nabywczą pensji,
  • dla właścicieli firm – m.in. trudne do określenia długoterminowe plany biznesowe. Interesujące są dane o budownictwie mieszkaniowym w regionie za ub. rok: wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (w zestawieniu rok do roku), ale znacząco spadła oddanych do użytkowania. Koniec minionego roku, to – jak twierdzą eksperci – dopiero początek tego, co zapowiada się w budownictwie mieszkaniowym, a co jest efektem znacznie większych trudności w uzyskaniu bankowego kredytu na własne M.

Co przez miniony rok poprawiło się w sytuacji Podkarpacia, a co wręcz przeciwnie? Szczegóły w naszej galerii

Deficyt fachowców w niektórych sektorach gospodarki utrzymuje się od lat, ale wydarzenia ostatnich trzech tylko spotęgowały to zjawisko. Fachowcy branży budowlanej migrują na rynki, na których stawki płac są niekiedy kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.

Pandemia zmusiła część pracowników sektorów gastronomicznych i hotelowych do zmiany zawodu, bo ich zakłady pracy nie wytrzymały ekonomicznie obostrzeń przeciwkowidowych. Nagły i niespodziewany odpływ z naszego rynku pracy 0,5 mln Ukraińców, którzy wrócili bronić ojczyzny, spowodował wyrwę, której nie dało się natychmiast uzupełnić migrantami zarobkowymi spoza Unii Europejskiej, choćby z przyczyn formalno – prawnych. Deficyt przedstawicieli służb medycznych utrzymuje się od przynajmniej dwóch dekad, bo obok publicznej służby zdrowia powstała potężna konkurencja ośrodków niepublicznych, ale liczba pielęgniarek i lekarzy pozostaje taka sama. A może być gorzej, bo średnia wieku polskiej pielęgniarki bliska jest progu emerytalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Podkarpacie w gospodarczych statystykach (odrobinę) mocniejsze niż rok wcześniej - Nowiny

Wróć na sedziszowmalopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto