Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś w miniaturze. Na wystawie m.in. rekonstrukcja domu z gminy Sędziszów Młp.

Małgorzata Motor
Józef Woźnik miniatury wykonał własnoręcznie z drewna, sklejek, z opakowań, gwoździ i naturalnych surowców, m.in. słomy czy sznurka. Chciał w ten sposób starszemu pokoleniu przypomnieć czasy dzieciństwa, szczególnie spędzonego na wsi, a młodemu - pokazać, jakie ciężkie i mozolne było dawniej życie
Józef Woźnik miniatury wykonał własnoręcznie z drewna, sklejek, z opakowań, gwoździ i naturalnych surowców, m.in. słomy czy sznurka. Chciał w ten sposób starszemu pokoleniu przypomnieć czasy dzieciństwa, szczególnie spędzonego na wsi, a młodemu - pokazać, jakie ciężkie i mozolne było dawniej życie Archiwum WiMBP w Rzeszowie
Na wystawie „Ocalić od zapomnienia: Miniskansen” wśród ciekawych miniatur można zobaczyć rekonstrukcję domu w Zagorzycach z 1935 roku.

Autorem wystawy jest Józef Woźnik. Ekspozycja przedstawia wszystkie urządzenia, jakie były potrzebne do pracy w domu, na polu oraz w warsztatach rzemieślników.

- Za czasów mojej młodości, czyli w latach 1940-1960, na wsi nie było traktorów, siewników, młynów. Do pracy na roli służyły konie, woły, a do mielenia zboża - żarna. Moja wioska Zagorzyce koło Sędziszowa Małopolskiego utrzymywała się tylko z rolnictwa. Znajomość uprawy ziemi, zboża, hodowla zwierząt domowych była po prostu potrzebna. Rozwijało się również rzemiosło, stawiano domy z drewna pokryte słomianym dachem, wyprawiano skórę zwierząt na buty. Z rzepaku, lnu lub konopi wyciskano olej, robiono płótno, z gliny wyrabiano garnki, a z wikliny koszyki - opisuje wystawę Józef Woźnik.

Jego ekspozycję miniatur będzie można ponownie zobaczyć od maja w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie.

- Autor wystawy swoje hobby rozpoczął w jeszcze czasach liceum. Odtwarzał z pamięci z dużą precyzją miniaturowe urządzenia gospodarstwa domowego, proste maszyny, które w oryginalnych rozmiarach można spotkać już tylko w skansenach, izbach regionalnych czy muzeach etnograficznych. Pomysł na przygodę z dawną wsią zrodził się z refleksji nad upływającym czasem oraz z potrzeby przybliżenia młodszemu pokoleniu ciężkiej pracy, znanej przez autora z własnych doświadczeń. Utrzymanie licznej 8-10-osobowej rodziny nie było łatwe. Aby zdobyć pieniądze mieszkańcy wsi sprzedawali jajka w sklepie i kupowali sól, cukier, drożdże i inne niezbędne produkty. - wyjaśnia Łukasz Kleska z WiMBP w Rzeszowie.

Dodaje, że wśród ciekawych miniatur można odnaleźć, m.in. aparat do destylacji wody - bimbrownię, bróg, borownicę, brus - kamień do ostrzenia noży, ceglarnię, cepy czy rekonstrukcję domu w Zagorzycach, pochodzącego z 1935 r., oraz chaty w Kalembinie koło Strzyżowa, a nawet rzeszowskiej studni.

- Miniatury przedstawiają cechy - garncarzy, kamieniarzy, żniwiarzy, krawców. Nie brakuje również rzeczy codziennego użytku, jak maselnica, miarka do zboża czy młynek. Artysta odwzorował wszystkie obiekty z dużą precyzją, dopracowując każdy najdrobniejszy element i mechanizm. Nawet wnętrza budynków kryją w sobie miniaturowe umeblowanie i urządzenia codziennego użytku - zwraca uwagę Łukasz Kleska.

Józef Woźnik miniatury wykonał własnoręcznie z drewna, sklejek, z opakowań, gwoździ i naturalnych surowców, m.in. słomy czy sznurka. Chciał w ten sposób starszemu pokoleniu przypomnieć czasy dzieciństwa, szczególnie spędzonego na wsi, a młodemu - pokazać, jakie ciężkie i mozolne było dawniej życie oraz ile trudu kosztowało wytworzenie najprostszego wydawałoby się przedmiotu: płótna, butów, glinianego garnka, chomąta dla konia, sprzętów stolarskich czy upieczenia chleba, zrobienia sera i masła.


Zobacz też: Jak dawniej wyglądały polskie ogrody?

źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wieś w miniaturze. Na wystawie m.in. rekonstrukcja domu z gminy Sędziszów Młp. - Sędziszów Małopolski Nasze Miasto

Wróć na sedziszowmalopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto